Gökçelik, 2021'de İhracatını Yüzde 50 Arttırdı.

3 dk okuma süresi
Paylaş

Depo ve Raf sistemleriyle sektörde 45 yılı aşkın tecrübesini ileri teknolojiyle birleştiren Gökçelik A.Ş; Yönetim Kadrosuyla birlikte 2021 yılını değerlendirdi. Toplantı, Gökçelik Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Aras liderliğinde zoom üzerinden gerçekleşti. Depo ve Raf Sistemlerinde fark yaratan Gökçelik, 2021 yılında dijital dönüşümü ve müşteri memnuniyeti odaklı yeni teknolojik yatırımlarının meyvelerini alarak, ihracatını %50 arttırdı.

Depo ve Raf Sistemlerinde Endüstri 4.0, ERP Sistemi, SAP Cloud Analitik Raporlama, MES, Mekik Depo Raf Sistemi gibi endüstri, yeni teknoloji ve dijital dönüşüm yatırımlarının karşılığını alarak, 2021 yılını verimli bir şekilde tamamlayan Gökçelik, ihracatını %50 arttırdı. Bursa’nın lider markalarından biri olan ve market raf sistemleri, mağaza ekipmanları ve depo sistemleri alanında üretim yapan Gökçelik, 2021’de yeni bir ülkeye daha ulaşarak, Avusturalya’ya ilk ihracatını gerçekleştirdi. Bugün, 70’ten fazla ülkeye ihracat yapan Gökçelik, 2021’de üretim, istihdam ve ihracat performansıyla Bursa ve Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağlayan Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi'nin (NOSAB) 20'nci kuruluş yıldönümünde ciro ve ihracat kategorilerinde 2 ayrı ödül aldı.

MEKİK SİSTEMİYLE %100 ALAN ARTIŞI SAĞLANDI

Yeni teknolojilere yapılan yatırımlarla sektöre öncülük eden Gökçelik, Depo Sistemlerinde Mekik Depo Raf Sistemine geçiş sağlayarak verimliliği arttırdı. Depo sistemlerinde ebat olarak, aynı paletlerin üst üste ve arka arkaya istiflenme makinesi ile boşluk bırakmayan ve saatte 40 paletin yeterli olduğu projelerde kullanılan Mekik Depo Raf Sistemi, %100 alan artışı sağlıyor. Mekik Depo Raf Sistemi özellikleri şu şekilde sıralanıyor.

 • %100 Alan artışı
 • Radyo Frekans Kontrollü Mekik Sistemi,
 • Uzaktan Arıza Tespiti ve Performans İzleme
 • Farklı Paletlere Uyumluluk
 • FIFO ve LIFO Projelerine Uyumluluk
 • %100 Endüstriyel SIEMENS PLC Kontrolü
 • Çarpışma Önleyici Sensor Donanımları
 • Lityum İyon Pil Teknolojisi
 • 1,5 Tona Kadar Taşıma Kapasitesi
 • ERP, WMS VE MES PROJELERİNE KOLAY ADAPTASYON
 • Üst Düzey Güvenlik Taraması
 • Farklı Palet Ölçülerine Uyumluluk

MES İLE KAİZEN

Metot ve Sürekli İyileştirme kapsamında MES (Üretim Yürütme Sistemi) sistemine geçen Gökçelik, siparişe göre, seri ve süreç güdümlü üretim süreçlerinde verimlilik sağladı. Raporlamalar, sürekli iyileştirme faaliyetleri, analizler ve önleyici bakım faaliyetleriyle kalite süreçlerinin iyileştirilmesi için çalıştı. MES ile anlık veri alarak kullanılabilirlik, kalite ve performansı arttırdı. Öneri sistemini geliştirdi.

ÜR-GE İLE YENİ ÜRÜN TASARIMLARI

Mağaza Raf Sistemleri Projelerinde süpermarket, hipermarket, yapı market, grosmarket, teknoloji market, kozmetik, kırtasiye, züccaciye, butik mağaza, konsept mağaza alanlarından ve market teşhir ekipmanlarında kasa altlığı, unlu mamul üniteleri, meyve sebze reyonları, içecek üniteleri, bankolar, giriş çıkış sistemleri, alışveriş arabaları ve sepetler, market aksesuarları, teşhir reyonlarıyla ilgili yeni tasarımlar yapıldı. ÜR-GE faaliyetlerine 2021 yılında hız kazandıran Gökçelik, palet üstü karton taşıma ünitesi, tekerlekli dosya taşıma arabası başta olmak üzere kategorilerine göre 24 yeni ürün tasarladı.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VE DOĞAYA SAYGI

Sürdürülebilir kalkınmayı hedefleyen Gökçelik, doğal kaynakları koruma bilinciyle, çevreyi ve kaynakları tahrip etmeyen, gelişmiş teknolojilerin kullanımını teşvik eden, tüketiciyi bilinçlendiren, ürünlerin var olma süresinde çevreye verdikleri zararlı maddelerin elenmesini sağlamak amacıyla geliştirilen uluslararası yönetim standardı ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Sertifikasını aldı.